Konfitura z jabłek, truskawek, porzeczek

W roli domowych powideł apetycznie prezentują się śliwki- węgierki i renklody, ale także słodkie jabłka- najczęściej papierówki, dojrzałe truskawki lub zdrowe, czarne porzeczki. Do powideł jabłkowych warto dodać aromatyczny cynamon, natomiast smak konfitury truskawkowej można wzbogacić szczyptą kardamonu, zaś powidła porzeczkowe będą dobrze komponowały się z odrobiną soku z cytryny.

Powidła z papierówek

Składniki:

3 kg dojrzałych papierówek

2 szklanki cukru

Torebka cukru waniliowego

Łyżeczka cynamonu

2 łyżeczki soku z limonki

Sposób przygotowania:

Jabłka myjemy, obieramy ze skórki i wyciągamy pestki. Trzemy na tarce o grubych oczkach. Do garnka z grubym dnem wrzucamy starte owoce z cukrem. Dodajemy cukier waniliowy, sok z limonki i cynamon. Smażymy mieszankę do momentu uzyskania gęstej, jednolitej konsystencji, czyli około 20 minut. Gorące powidła przelewamy do wysterylizowanych słoików, zakręcamy suchą nakrętką i odwracamy do góry dnem.

KONFITURA Z TRUSKAWEK

Składniki:

4 kg dojrzałych truskawek

Szklanka suszonych daktyli

Sok z połówki cytryny

Szczypta kardamonu

3 łyżki miodu

Sposób przygotowania:

Owoce myjemy, obrywamy z szypułek i kroimy na drobne kawałki. Wrzucamy do garnka i gotujemy na słabym ogniu do momentu, aż syrop odparuje. Odstawiamy do ostudzenia, po czym miksujemy o dodajemy sok z cytryny, miód i kardamon. Gotujemy przez kilkanaście minut, a następnie wrzucamy pokrojone i namoczone wcześniej daktyle. Całość gotujemy przez pół godziny, studzimy, ponownie miksujemy, jeszcze raz zagotowujemy i trzymamy na ogniu przez 40 minut. Gorącą konfiturę przelewamy do suchych słoików, zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Po wystudzeniu wstawiamy do chłodnego, zaciemnionego miejsca.

POWIDŁA Z CZARNEJ PORZECZKI

Składniki:

3 kg czarnej porzeczki

2 szklanki cukru

Pół szklanki wody

Sposób przygotowania:

Porzeczki pozbawiamy ogonków, opłukujemy i wrzucamy do szerokiego garnka o grubym dnie. Zalewamy wodą i dusimy pod przykryciem aż owoce puszczą sok, czyli około pół godziny. Następnie ściągamy pokrywkę i gotujemy przez 2 godziny mieszając od czasu do czasu. Odstawiamy do ostudzenia na noc. Następnego dnia ponownie zagotowujemy powidła i stopniowo dodajemy cukier. Całość smażymy na małym ogniu przez 1-2 godziny do momentu, aż konfitura nabierze odpowiednio gęstej konsystencji. Gorące powidła przekładamy do słoików i od razu zakręcamy.