Powidła z płatków róży

Dzika róża, poza walorami estetycznymi, ma również szerokie zastosowanie kulinarne– wykorzystuje się zarówno jej płatki, jak i same owoce. Do wykonania konfitury różanej posłużyć mogą płatki różnych odmian, pod warunkiem, że nie były pryskane.

KONFITURA RÓŻANA

Składniki:

20 dag płatków dzikiej róży

2 szklanki cukru

3 łyżki soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Z płatków róży odrywamy białe elementy i delikatnie opłukujemy w zimnej wodzie. Po ich osuszeniu rozgniatamy je na drobniejsze kawałki i umieszczamy w naczyniu przekładając warstwami cukru. Szczelnie przykrywamy i odstawiamy na noc. W garnku z grubym dnem rozpuszczamy 2 szklanki cukru w 2 szklankach wody. Stawiamy na słabym ogniu i dokładnie mieszamy do momentu, aż roztwór zacznie wrzeć. Wówczas dodajemy sok z cytryny i gotujemy jeszcze przez kilkanaście minut. Po ostudzeniu wsypujemy nasączone płatki róż. Starannie mieszamy aż całość nabierze gęstej konsystencji- około 20 minut. Gorące powidła przelewamy do wyparzonych słoików, mocno zakręcamy i stawiamy do góry dnem.

POWIDŁA TRUSKAWKOWE Z PŁATKAMI DZIKIEJ RÓŻY

Składniki:

2 kg truskawek

Szklanka cukru

Szklanka wody

15 dag płatków dzikiej róży

Składniki na syrop:

4 łyżki cukru

Pół szklanki wody

3 łyżki soku z limonki

Sposób przygotowania:

Przygotowujemy syrop: Gotujemy wodę z cukrem i sokiem z limonki. Studzimy syrop i zalewamy nim płatki róż obrane wcześniej z białych końcówek. Przykrywamy i odstawiamy na noc. Truskawki obieramy z listków, oczyszczamy i miksujemy z dodatkiem cukru. Mieszankę gotujemy na słabym ogniu cały czas mieszając. Przygotowanie konfitury możemy rozłożyć na 3 dni, w każdym gotując przez 20 minut. Pod koniec pracy dodajemy nasączone płatki róż wraz z syropem. Całość gotujemy jeszcze przez kwadrans. Gorące powidła przelewamy do słoiczków, szczelnie zakręcamy suchą nakrętką i stawiamy do góry dnem.

POWIDŁA ŚLIWKOWE Z PŁATKAMI RÓŻY

Składniki:

1,5 kg dojrzałych węgierek

5 łyżek syropu klonowego

10 dag płatków róży

2 łyżki wody różanej

Łyżeczka soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Obrane płatki róży zalewamy wodą z odrobiną soku z cytryny. Zakrywamy naczynie i odstawiamy na kilkanaście godzin. Oczyszczone śliwki przekrawamy na pół i wyciągamy pestki. Wrzucamy do garnka z grubym dnem i smażymy przez godzinę. Następnego dnia smażymy również przez ok. godzinę do momentu aż owoce zgęstnieją. Wówczas dodajemy syrop klonowy i wodę różaną oraz nasączone płatki róż z syropem. Całość dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze przez kilkanaście minut. Gorącą konfiturę rozlewamy do przygotowanych słoiczków i mocno zakręcamy.