Powidła ze śliwek węgierek i renklod

Powidła śliwkowe to jedne z najpopularniejszych domowych przetworów. Najczęściej wytwarzane na bazie świeżych węgierek, słodkich renklod, a nawet aromatycznych, suszonych owoców. Różne są też metody ich przygotowywania- zazwyczaj smaży się je w garnku z grubym dnem, choć można też upiec smaczne powidła w piekarniku- wówczas kawałki owoców w konfiturze pozostaną większe niż przy tradycyjnym smażeniu.

POWIDŁA ŚLIWKOWE PIECZONE W PIEKARNIKU

Składniki:

3 kg świeżych śliwek węgierek

Pół szklanki cukru

5 łyżek soku z cytryny

Łyżka oleju rzepakowego

Sposób przygotowania:

Śliwki oczyszczamy, przekrawamy na pół i wyciągamy pestki. Naczynie żaroodporne natłuszczamy odrobiną oleju i układamy na nim przepołowione owoce oblane po wierzchu sokiem z cytryny. Naczynie wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni C. przez pierwszą godzinę pieczenia przykrywamy śliwki pokrywką, co sprawi, że szybciej rozmiękną. Później ściągamy pokrywkę i pieczemy jeszcze przez godzinę. Podczas pieczenia możemy kilkakrotnie pomieszać owoce, aby górna warstwa śliwek nie uległa wysuszeniu. Po upływie 2 godzin wyciągamy naczynie z piekarnika i wstawiamy do chłodnego miejsca. Następnego dnia pieczemy śliwki jeszcze przez godzinę, tak samo  trzeciego dnia, a ponadto dodajemy do nich cukru i delikatnie mieszamy. Gorące powidła przekładamy do wyparzonych słoiczków i mocno zakręcamy. Wkładamy do garnka z wrzącą wodą i pasteryzujemy przez kilkanaście minut.

POWIDŁA Z SUSZONYCH ŚLIWEK

Składniki:

50 dag suszonych śliwek

5 łyżeczek syropu klonowego

2 łyżeczki soku z cytryny

Pół łyżeczki cynamonu

Sposób przygotowania:

Śliwki zalewamy w całości wrzątkiem i odstawiamy na całą noc lub co najmniej na kilka godzin. Po upływie tego czasu miksujemy całość. jeśli chcemy uzyskać gęstszą konsystencję, przed zmiksowaniem możemy odlać nadmiar wody. Stopniowo dodajemy syrop klonowy, sok z cytryny i cynamon. Otrzymaną konfiturę pasteryzujemy albo przechowujemy przez kilka dni w lodówce.

POWIDŁA Z RENKLOD

Składniki:

5 kg dojrzałych renklod

Szklanka cukru

Łyżka kwasku cytrynowego

Sposób przygotowania:

Śliwki myjemy i drylujemy. Wkładamy do garnka i smażymy na małym ogniu przez ok. 4 godziny. Od czasu do czasu możemy delikatnie zamieszać nie dotykając dna garnka aby owoce się nie przypaliły. Następnego dnia ponownie smażymy przez godzinę, dodajemy cukier i kwasek cytrynowy. Gorące powidła nakładamy do wyparzonych słoiczków, mocno zakręcamy i stawiamy do góry dnem.

Powidła śliwkowe powinno smażyć się w garnku z grubym dnem– metalowym lub emaliowanym albo na solidnej teflonowej patelni. Poza odpowiednim naczyniem ważny jest także sam proces smażenia. Wystarczy lekko je mieszać nie dotykając przy tym dna garnka. Smażenie powideł śliwkowych powinno się rozłożyć na 2-3 dni. Może to być 3 godziny w pierwszym dniu i po jednej godzinie w następnych dniach albo po jednej godzinie w każdym dniu.